Opravdu ušetřím na nákladech za topení?Jak postupovat pro maximalizaci úspor na topných nákladech

  • Flame
  • Poradna
  • Opravdu ušetřím?

Opravdu ušetřím na nákladech za topení?

Jak postupovat pro maximalizaci úspor na topných nákladech

Rok co rok se zvyšují náklady na vytápění domácností a kancelářských prostor. Každý postupně hledá nějaký způsob jak tyto rostoucí náklady aspoň trochu omezit. Lze snižovat teplotu místností, lze omezit vytápění nepoužívaných místností nebo předělat topný zdroj na levnější palivo, pokud to vůbec lze. Žádná z těchto metod šetření není nijak příjemná a značně snižuje komfort bydlení. Je tu však ještě jedna metoda, která nemá takový dopad na komfort bydlení a přitom dokáže náklady na vytápění snížit.

Jedná se o řízení teploty místností pomocí termostatů. Termostat lze nastavit tak, aby v určitých částech dne teplotu snížil a v jiných ji zase zvýšil. Neplýtvá se tak zbytečně v době, kdy jsou všichni v práci, ale po příchodu je již teplota zpět na komfortní úrovni.

Stejný postup se používá během noci. Před usnutím se teplota v ložnici mírně zvýší a v ostatních místnostech se může na noc snížit. Stačí pak pouze ráno nastavit zvýšení teploty v těch místnostech, které ráno použijete. Ostatní není nutné přitápět.

Takovouto metodou regulace teploty v místnostech můžete dosáhnout úspory od 20 do 30 procent, v závislosti na způsobu vytápění. Přitom si však nesnižujete teplotní komfort místností.

Jak se místnosti regulují

Maximální efekt úspory a teplotního komfortu dosáhnete pouze správným nastavením termostatů v jednotlivých místnostech. Výhodou je, že nastavení termostatů se provádí pouze jednou a pak již fungují bez dalšího zásahu. Pokud chcete jednorázově změnit teplotu, je to většinou velmi jednoduché. Dělá se to pouze tlačítky nahoru a dolu.

  • Kuchyně: zde lze ušetřit poměrně hodně regulací. Během vaření se vytváří dostatek tepla a termostat jej zaznamená a přestane sám dále topit. Nevytápíte ji tak zbytečně dvěma zdroji. Navíc je kuchyně většinou využívána jen po krátkou dobu během dne a není v ní třeba udržovat komfortní teplotu po celý den.
  • Obývací pokoj: má cenu udržovat komfortní teplotu pouze v době kdy jej využíváme. Během noci a přes den kdy, jsou většinou všichni v práci, zde není třeba topit. Běžně se nastavuje komfortní teplota pouze na odpoledne a večer, kdy jej obýváme.
  • Ložnice: je vhodné si dočasně zvýšit teplotu večer před spaním a ráno před vstáváním. Většina populace dokonce uvítá snížení teploty během noci pro lepší spánek.
  • Koupelna: nastavuje se vyšší teplota pouze pro ranní vstávání a na večerní koupání. Po zbytek času je zde zbytečné udržovat komfortní teplotu.

Vyplatí se pořízení termostatů

Je velmi jednoduché spočítat, jestli se regulace topení vyplatí nebo nevyplatí. Bude hlavně záležet na topných nákladech za sezónu a také na způsobu regulace. Pokud nejsou termostaty správně nastavené, nebude efekt dostatečný.

Průměrné náklady na topení pro byt 3+kk za jednu topnou sezónu15000 Kč
Průměrná úspora pro byt 3+kk je přibližně 22% nákladů3300 Kč
Pořizovací cena jedné soupravy do místnosti, včetně regulační hlavice   2200 Kč
Pro byt 3+kk je vhodné pořídit 3 soupravy (jednu pro každou místnost) 6600 Kč
Návratnost takovéto investice do regulace2 sezóny

Proč bych měl regulovat topení?