Jak vybrat systém pro regulaci topeníJak postupovat při výběru systém pro regulaci topení

  • Flame
  • Poradna
  • Jak vybrat systém

Jak vybrat systém pro regulaci topení

Jak postupovat přo výběru regulačního systému pro maximalizaci úspor na topných nákladech

Pro vytápění domů a bytů se používá nepřeberné množství systémů a topných těles. Při pořizování regulačního systému je nutné správně vybrat regulační systém a způsob jeho zapojení, abyste dosáhli potřebné účinnosti a maximálně snížili náklady na topení. Zdaleka tak nebude fungovat každý zakoupený termostat s každým topným tělesem. Pro správný výběr regulačního systému stačí dodržet několik kroků.

Zjistěte typ topného systému

Zjistěte, jaký typ topného systému budete regulovat. Podle něj lze určit, jaké komponenty budete potřebovat.

  • Oběhový systém: Většinou se bude jednat o oběhovou soustavu s topným tělesem v každé místnosti. Typicky vytápění bytu městskou kotelnou nebo vytápění rodinného domu s jedním centrálním kotlem. V případě bytu bude nutné regulovat jednotlivá topná tělesa. Pokud je v objektu kotelna lze regulovat každé topné těleso zvlášť nebo celý systém najednou.
  • Elektrický přímotop: Některé objekty bývají vytápěny přímotopy. Jedná se o elektrické topení přímo v jednotlivých místnostech bez oběhové soustavy. Zde lze regulovat přímo topné těleso pomocí zapínání a vypínání. Je však nutné zajistit regulaci s dostatečným spínacím výkonem. Elektrická tělesa mívají velkou spotřebu a ne všechny regulační systémy jsou schopny je ovládat.
  • Podlahové vytápění: Podlahové vytápění je velmi podobné jako oběhový systém. Jediným rozdílem je nutnost hlídání teploty podlahové plochy. Nejvhodnější jsou regulační systémy s externím teplotním senzorem. Samotná regulace již probíhá stejně jako u oběhového systému.

Co je třeba k regulaci topného systému

Různé topné systémy se regulují různými způsoby. Může se jednat o regulaci pomocí elektronických ventilů nebo přímou regulaci spínáním napájení do elektrických těles. Podle toho je nutné vybrat jednotlivé komponenty.

  • Tělesa oběhového systému: Pro regulaci jednotlivých těles oběhového systému se používá elektronická hlavice připojená k výstupu termostatu. Elektronická hlavice dokáže otvírat a zavírat přívod teplé vody do topného tělesa na základě programu termostatu. K instalaci je třeba termostat se spínacím výstupem a elektronická hlavice. Při pořizování hlavice dbejte na kompatibilitu s vaším ventilem (stejný výrobce nebo závit), aby bylo možno ji na sebe našroubovat. Případně lze pořídit redukci.
  • Kotel oběhového systému: Regulaci oběhového systému prostřednictvím kotle lze pouze v případě, že kotel má pro tento typ regulace vstup. Většina moderních kotlů jej má. Bývá označen jako vstup pro termostat. Pro regulaci pak již stačí pouze termostat se spínacím výstupem.
  • Elektrický přímotop: Elektrický přímotop lze regulovat spínáním jeho přívodu. Pro regulaci je třeba pořídit termostat se spínacím výstupem. Je však nutné zajistit dostatečný spínací výkon termostatu. Elektrický přímotop má velkou spotřebu a ne každý termostat je schopný jej sepnout. Pokud to termostat nezvládne, je možné pořídit externí spínač, který spínání posílí.
  • Podlahové vytápění: Podlahové vytápění se reguluje podobně jako oběhový systém. Elektrická hlavice reguluje ventil na přívodu teplé vody. Jediný rozdíl je ve snímání teploty. Většinou se snímá i teplota u přívodu z důvodu ochrany před přehřátím. Termostat pak umí i zajistit uzavření přívodu v případě havárie.

Jednotlivé varianty instalace regulace topení

Níže jsou uvedeny jednotlivé možnosti a kombinace instalací regulace topení pro variantu oběhového systému a variantu elektrického topení. Další modifikace lze provádět s přihlédnutím k parametrům topení a termostatů.

Bezdrátová regulace elektrického topení

Připojení elektrického topení bez nutnosti instalace kabeláže. Tato varianta nabízí možnost rychlé realizace a jednoduché demontáže a přenášení regulačního systému. Je vhodná na chaty a při dočasné instalaci.

Bezdrátová regulace elektrického topení

Bezdrátová regulace oběhového topení

Obdoba rychlé a jednoduché instalace regulace oběhové topné soustavy. Elektrická hlavice se na topné těleso pouze našroubuje a připojí do zásuvky přes spínací jednotku. Spínací jednotka je ovládána bezdrátově termostatem. Ten může být již umístěn kdekoliv v místnosti.

Bezdrátová regulace oběhového topení

Bezdrátová regulace oběhového topení

Obdobná varianta regulace oběhového topného systému pouze s tím rozdílem, že je nutno instalovat kabelové rozvody. Tato varianta je vhodná pro stálou instalaci regulace. Vyžaduje odborné znalosti a práci s rozvody 230V.

Bezdrátová regulace oběhového topení

Regulace elektrického topení

Způsob připojení elektrického topení k dotekovému termostatu Flame Touch. Termostat je vybaven spínacím výstupem a je schopen sepnout zátěž až do 16A/230V. Termostat je napájen přímo z 230V. instalace je tak jednoduchá ale je vhodné ji přenechat odborníkům se znalostí práce s 230V.

Regulace elektrického topení

Regulace oběhového topení

Ovládání oběhové soustavy přímo termostatem Flame Touch. Elektrická hlavice ovládá ventil na topném tělese. Nejvhodnější je použít hlavici typu NC s napájením přímo z 230V. Termostat je napájen taktéž z 230V.

Regulace oběhového topení

Proč bych měl regulovat topení?